Rudna Mała 49b, 36-060 Głogów Małopolski
600 855 958 sklep@pakujemy24.pl
Zamów u nas!

Moda na segregowanie odpadów.

worki na śmieci, tanie worki na śmieci, worki LDPE, worki HDPE

Problem z nadmiarem wyrzucanych przez gospodarstwa domowe śmieci dotyczy nie tylko naszego kraju, boryka sie z nim caly świat. W Polsce obecnie wytwarza się 135 milionów ton odpadów rocznie. W tym 124 milionów ton to odpady przemysłowe, a 11 milionów ton to odpady komunalne. Wynika z tego, że statystyczny Polak wytwarza rocznie aż 300 kg odpadów. Natomiast statystyczny obywatel Unii Europejskiej wytwarza ich rocznie 360-620kg.

Segregacja odpadów komunalnych czyli tych wytwarzanych w domach to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów/surowców, z jakiego zostały wyprodukowane.

O licznych korzyściach płynących z selektywnej zbiórki odpadów, mam nadzieję, nie muszę nikogo przekonywać. Poniżej wymienię te najistotniejsze:

  • ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko, a tym samym zmniejszenie szkodliwości tych odpadów,

  • recykling (ponowne wykorzystanie surowców),

  • ochrona przyrody (czyste wody, gleby i powietrze),

  • pozyskiwanie surowców wtórnych,

  • oszczędność wynikająca z niższych kosztów selektywnej zbiórki odpadów w stosunku do tradycyjnej formy,

  • czystość wokół nas i na całej Ziemi.

Zdaję sobie jednak sprawę, że wprowadzenie do naszych domów nowego systemu gromadzenia odpadów może sprawiać pewne trudności, szczególnie na początku. Musimy jednak zrozumieć, że jest to niezbędna konieczność. Mając na uwadze liczne korzyści płynące z wyboru selektywnej formy gromadzenia odpadów powinniśmy wprowadzić ją już teraz. Prędzej czy później każdy z nas i tak zostanie zobligowany do tej formy.

Selektywna zbiórka stałych odpadów komunalnych jest częścią planu zarządznaia gospodarką odpadami we wszystkich rejonach Polski. Wyniki prowadoznych badań i analiz dowodzą, że jest to słuszny kierunek. Potwierdzają to doświadczenia wielu miast Polski i Europy, gdzie po latach wdrażania systemu selektywnej zbiórki, strumień odpadów kierowanych na składowisko zmniejszył się średnio o 40%.