Rudna Mała 49b, 36-060 Głogów Małopolski
600 855 958 sklep@pakujemy24.pl
Zamów u nas!

Worki z foli HDPE i LDPE.

tanie worki na śmieci, worki do segregacji odpadów, worki śmieciowe, worki LDPE, worki HDPE

Dokonując zakupu wyrobów z folii często zastanawiamy się co tak na prawdę oznaczają poszczególne oznaczenia. W poniższym artykule postaram się przybliżyć Państwu co kryje się pod skrótami HDPE i LDPE.

HDPE (ang. high density polyethylene). Najprościej mówiąc jest to polietylen o dużej gęstości. Z uwagi na niskie koszty produkcji jest tworzywem o powszechnym zastosowaniu. Jeśli chodzi o aspekt jego wpływu na zdrowie jest chyba najmniej szkodliwy ze wszystkich tworzyw, problemy mogą jednak powodować stosowane domieszki (np. kleje czy farby). Do kontaktu z żywnością stosowany jest tylko czysty PE. Różnica pomiędzy HDPE (polietylen dużej gęstości) i LDPE (polietylen małej gęstości) polega na tym, że HDPE zbudowany jest z długich, liniowych molekuł, które mogą być „upakowane” szczelnie (gęsto) podczas gdy LDPE jest zbudowany z rozczłonkowanych molekuł, co powoduje, że nie są one tak szczelnie upakowane i przez to mniej gęste. HDPE jest tworzywem przezroczystym i elastycznym, odpornym chemicznie i posiada właściwości bariery ochronnej. Wyroby z HDPE są z reguły mocniejsze i bardziej odporne mechanicznie niż z LDPE. Stosuje się go do produkcji opakowań do mleka, soku i wody, jak również chemicznych środków czystości, detergentów, szamponów itp.

LDPE (ang. low density polyethylene).– Polietylen małej gęstości. LDPE jest przezroczystym i elastycznym tworzywem. Najczęściej jest wykorzystywany do produkcji worków na śmieci o dużej pojemności oraz reklamówek wielorazowego użytku. Inne zastosowanie znajduje w produkcji miękkich butelek, rozciągliwej folii oraz jako wewnętrzne powłoki w kartonach do napojów oraz innych opakowaniach składających się z wielu połączonych ze sobą warstw.

Warto dodać, że HDPE i LDPE są najprawdopodobniej najmniej toksycznymi tworzywami masowymi jednak pod warunkiem, że nie ma w nich nadmiernej ilości domieszek.

Na koniec podam prosty "przepis" na to jak odróżnić folię HDPE od LDPE. Wyroby z folii HDPE to te szeleszczące np. reklamówki jednorazowe w marketach. Za reklamówkę z folii LDPE musimy już zapłacić są to zazwyczaj grubsze reklamówki na ogół wielorazowego użytku. Cechą charakterystyczną jest to, że są one lekko błyszczące, nie szeleszczą. Odnosząc powyższe do worków na śmieci najczęściej spotykamy się z tymi wykonanymi z folii LDPE – zwłaszcza przy większych pojemnościach (60, 120, 160 i 240l). Z folii HDPE (tej szeleszczącej) najczęściej produkuje się worki o pojemności 30 i 60l.