Rudna Mała 49b, 36-060 Głogów Małopolski
600 855 958 sklep@pakujemy24.pl
Zamów u nas!

Oznaczenia na opakowaniach jednorazowych pod lupą.

Opakowania jednorazoweOznaczenia na opakowaniach jednorazowych pod lupą. Wszystko co powinniśmy wiedzieć na ich temat.

 

Jeszcze 20 - 30 lat temu artykuły spożywcze pakowane były w szkło lub papier. Aktualnie, zdecydowana większość opakowań wyprodukowana jest z tworzyw sztucznych.

Artykuł ten poświęcony jest rozszyfrowaniu kodów jakimi oznaczone są wszelkie tego typu wyroby.

 

Jeśli przyjrzymy się dokładnie opakowaniom, butelkom, czy innym tego typu produktom z pewnością zauważymy widoczny symbol trzech podążających za sobą strzałek w kształcie trójkąta. Wewnątrz niego znajdują się cyfry z zakresu od 1 do 7. Strzałki symbolizują fakt, że dane opakowanie może być używane do recyklingu, numery zaś tłumaczą z jakim rodzajem tworzywa mamy do czynienia i czy jest ono dla nas bezpieczne.

Poniżej stosowne oznaczenia wraz z podaniem ich znaczenia:

 

 • Cyfra jeden w trójkącie z 3 strzałek – PET, PETE – to jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. Używa się go do produkcji opakowań jednorazowych, plastikowych butelek na napoje, a także różnych włókien sztucznych (np. poliester czy polar). Należy pamiętać, że opakowań takich nie powinniśmy ponownie wykorzystywać. Nie należy ich również narażać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi – grozi to przeniknięciem substancji z których są zbudowane do zapakowanych w nie produktów.

   

 • Cyfra dwa w trójkącie z 3 strzałek – HDPE – symbol ten umieszczony jest na opakowaniach wyprodukowanych z polietylenu o dużej gęstości , nie zawiera domieszek innych związków chemicznych, wykazuje odporność na pleśń i bakterie. W przeciwieństwie do tworzyw oznaczonych cyfrą 1 jest bezpieczny do powtórnego używania.

   

 • Cyfra trzy w trójkącie z 3 strzałek – PVC – to polichlorek winylu z którego wytwarza się m.in. folię spożywczą (a także wykładziny, igelit, płyty gramofonowe i strzykawki jednorazowe). Nigdy nie należy ich spalać - wytwarzają się wówczas groźne dla zdrowia dioksyny.

   

 • Cyfra cztery w trójkącie z 3 strzałek -LDPE – podobnie jak tworzywo HDPE, wytwarzany jest z polietylenu z tym, że jego gęstość jest zdecydowanie niższa. Najczęściej jest używany do produkcji plastikowych toreb (reklamówek). Jest bezpieczny, jego ponowne użycie nie stwarza żadnego zagrożenia.

   

 • Cyfra pięć w trójkącie z 3 strzałek – PP – polipropylen. Uważany jest za jeden z bezpieczniejszych tworzyw dla naszego zdrowia. Oprócz opakowań do kontaktu z żywnością (np. opakowania na syropy, jogurty) ma zastosowanie również w wytwarzaniu przewodów, czy niektórych elementy karoserii samochodów.

   

 • Cyfra sześć w trójkącie z 3 strzałek – PS – tą cyfrą oznaczone są tworzywa wykonane z polistyrenu, np. styropian. Najpopularniejsze pojemniki wykonane z niego to menuboxy obiadowe czy tez tacki pod ser żółty.

   

 • Cyfra siedem w trójkącie z 3 strzałek – OTHER/INNE – w tej kategorii znajduje się cała reszta, czyli tak naprawdę nie wiadomo dokładnie co. Z uwagi na to nie należy stosować opakowań o tym symbolu do kontaktu z żywnością.